Wprowadzenie

Żadna postać katolickiego chrześcijaństwa nie jest otoczona większą tajemnicą niż jeden z niejasnych świętych, św. Cyprian. Jako jeden z mało znanych świętych przez wiele wieków uważany był za patrona magów, pogan i nekromantów. W końcu jednak został usunięty z kalendarza katolickich obchodów. Mimo tej pozornej degradacji, św Cyprian nadal przyciąga silne poparcie i zniewala umysły tych, którzy widzą go jako punkt syntezy między religią kościoła i zakazanymi sztukami.

W przeciwieństwie do jego unikalnej pozycji jako świętego i zarazem czarownika, niewiele jest napisane o nim i to, co napisano spotkać można raczej w obcych językach (często innych nawet niż angielski), a nawet te pisma nie tłumaczą często tego jak można nawiązać więź z tym świętym oraz jak go przywoływać.

Tekst ten stara się uzupełnić te braki, źródłem tej wiedzy są informacje zebrane bezpośrednio z komunii ze świętym jak również z przekazów innych wielbicieli świętego nekromanty. Przedsięwzięcie to zrodziło się z ślubów złożonych Świętemu Cyprianowi jako zapłata za wszystkie błogosławieństwa i wsparcie jakim mnie obdarował i zawiera tłumaczenia orisons, modlitw oraz inkantacji z Włoskiego, Hiszpańskiego i Portugalskiego.

Historia, legenda…

Często mylony z Świętym Cyprianem z Kartaginy, Cyprian z Antiochii był potężnym pogańskim czarownikiem żyjącym w sercu hellenistycznego świata podczas późnego trzeciego wieku. Znany był ze swojej biegłości w tworzeniu eliksirów oraz z powodu jego mistrzostwa w panowaniu nad mieszkańcami niższych sfer. Miał nie tylko reputację zorientowanego czarownika, ale także osoby, która użyczy swoich umiejętności komuś nie szczędzącemu monet.

Jak mówi opowieść, został zatrudniony przez klienta, który chciał wywołać miłość w młodej chrześcijańskiej dziewicy o imieniu Justina. Niektórzy mówił, że został zatrudniony przez klienta, inne legendy mówią zaś, że chciał ją zauroczyć w samym sobie, ponieważ pokochał jej dziewiczą urodę. W obu wersjach opowieści, przywołał on demony i wysłał je na Justine. Gdy demony przybyły do młodej dziewicy z wyciem i wystającymi szponami, ta strofując się odpędziła je czyniąc znak krzyża. Zaskoczony tym, w jak łatwy sposób jego moce zostały pokonane i odpędzone przez siłę jej wiary, czarownik nawrócił się i został pobożnych chrześcijaninem, stając się w końcu Biskupem z Antiochii gdzie rozkwitła sława o jego cudownych darach od ducha.

Podczas prześladowań cesarza Dioklecjana Justina i biskup Cyprian zostali pojmani i torturowani – ugotowani w kotle – i prawdopodobnie później ścięci. Ze względu na ich niezachwianą wiarę, cudowne życie i warunek męczeństwa, oboje zostali wyniesieni do poziomu świętych.

Mimo jawnych podtekstów religijnych święty Cyprian i tak zniewolił umysły całych rzesz ludzi, powstawały różnorodne wariacje jego legendy zarówno w Europie jak i w Nowym Świecie.

Najwybitniejsza legenda nawiązująca do Świętego Cypriana wspomina, że jego nawrócenie było autentyczne jednak nie zaprzestał on praktykować magii i nekromancji z wnętrza Kościoła; używając swojego rzemiosła na rzecz swojej trzody. Z powodu swojej doskonałej znajomości duchów, sam był autorem kilku egzorcyzmów zapisanych w Modlitewniku.

We wszystkich legendach, Św. Cyprian pozostawia unikalne połączenie między praktyką Kościoła i praktyką okultystyczną. Co o wiele ważniejsze pokazują one, że Św. Cyprian jest elementem folkowego chrześcijaństwa, w które obejmuje istnienie i praktykowanie magii.

Jego legenda zaczęła żyć w momencie, w którym zaczęto przypisywać mu tworzenie ksiąg. W krajach północnych powstał Cyprianus, Skandynawski tekst będący integralną częścią magicznych praktyk Norse. W Hiszpanii i Portugalii, Księga Świętego Cypriana stała się podstawowym tekstem w bibliotekach magów i czarownic. Ciekawe teksty zostały mu przypisane, zawierały one treści dotyczące magii ludowej, modlitwy, instrukcje dla księży, instrukcje paktowania z duchami i demonami oraz inne elementy czarnej magii o makabrycznej naturze. Niezależnie od zawartości, raczej z powodu rozwoju legendy, wiele dzieł przypisywanych Św. Cyprianowi zyskało na popularności. To dzięki popularności tych książek w Hiszpanii i Portugalii, Św. Cyprian wyruszył w podróż przez Atlantyk do Nowego Świata.

W Środkowej i Południowej Ameryce, Św. Cyprian w pełni rozkwitł na patrona czarowników i duchowych praktyków, a jego cechy zaczęły krążyć wokół prac z łamaniem klątw, kontrolowania duchów i aktów ezoterycznego mistrzostwa.

W Ameryce Środkowej, Księga św Cypriana była bardzo poszukiwanym Grimoire z botanicas posiadającym różne wersje przypisane do niego, każda wypełniona magicznymi sekretami, które są stosowane w magica Negra. Często wzywany jest On przez curanderos i curanderas do łamania klątwy brujas lub do poskramiania niepokornych duchów. Zajmuje On również znaczące miejsce w kulcie Santisima Muerte, gdzie ma reputację jednego z nielicznych świętych z mocą łagodzenia jej wpływu przez użycie Amparo.

W Ameryce Południowej, jego obecność w praktykach spirytystycznych Brazylii i Wenezueli jest dość duża, ponieważ odgrywa ważne role w Candomble, Ubandzie oraz innych magicznych i religijnych tradycjach. Ma też połączenie z tajemnicami kultu Kimbandy, gdzie jest on związany z silnym Exu Meia Noite, który jest uważany przez wielu za przewodnika Św. Cypriana.

Przez długi czas tym, czym Salomom był dla maga Bliskiego Wschodu, tym był Św. Cyprian dla czarowników Europejskich: legendarna postać z potęgą i magiczną mocą, która była godna naśladowania. Podczas gdy jego popularność zanikała w krajach reszty Europy, nadal jego wpływ był obecny w magicznych praktykach Hiszpanii, Portugalii i krajach Ameryki Łacińskiej. I to od tych krajów musimy teraz nauczyć się, jak kontaktować się ze Świętym Cyprianem.

Symbole Powiązane ze Św. Cyprianem

Istnieją różnorodne symbole i przedmioty, które są często powiązane ze Św. Cyprianem i rozwinęły jego legendę.

Kolor fioletowy jest związany z tym świętym, choć czerwony, biały i czarny znajdują się w niektórych odmianach regionalnych. To jest bardziej powszechne jednak używanie purpurowych lub białych świec dedykowanych jemu, podobnie jest z nakryciem ołtarza.

Zazwyczaj na jego ołtarzu znajdują się też krucyfiksy oraz różańce, a także w niektórych przypadkach mały ognioodporny kociołek. Kociołek jest najczęściej używany wśród praktyków z Południowej Ameryki, gdzie jego obraz jest przedstawiony jako stojący przed płonącym kotłem, co z pewnością nawiązuje do tortur zadanych przez ludzi Dioklecjana. W tych tradycjach dary ofiarne jak i modlitwy są często zostawiane w kociołku przed jego wizerunkiem.

Poza typowymi symbolami pobożności, wielu stwierdza, że Św. Cyprian czuje się dobrze otoczony przedmiotami okultystycznymi. Otocz go księgami magii, grimoirami, różdżkami i kryształowymi kulami, wszystkie one rezonują z tym świętym, który jest związany z ezoteryką i magią.

Wielu świętych związanych jest z konkretnymi dniami i liczbami. Św. Cyprian nie jest wyjątkiem. Cyfra dziewięć jest silnie związana z tym świętym, jego wyznawcy często pozostawiają dziewięć ofiar lub ex votos, gdy ten spełnia ich prośby. Jego dniem tygodnia jest Sobota,  a świętym dniem roku 26 września, którego to dnia został stracony.

Używając kombinacji symboli tak silnie rezonujących ze Św. Cyprianem, można wznieść kaplicę lub ołtarz, który następnie może działać jako ośrodek nawiązywania relacji z tym świętym.

Rozpoczęcie Pracy ze Świętym Cyprianem

Praca ze Św. Cyprianem kręci się wokół poświęcenia mu kaplicy lub ołtarza. Podczas gdy on jest skłonny do interwencji w każdym przypadku indywidualnie, wielu jego zwolenników uważa, ze poświęcenie mu specjalnego miejsca jest najlepszym sposobem na nawiązanie kontaktu, z tym, trzymającym się czasem na uboczu świętym.

Ustawienie kaplicy dla Świętego Cypriana ogólnie bazuje na jego obrazie lub figurze, świecach, kielichu wody i otoczeniu go jego kolorami.

Z zamiarem poświęcenia powierzchni dla Św. Cypriana, ozdób ołtarz w obrus, ustaw jego obraz w centrum, a przed tym wizerunkiem umieść kielich zimnej wody. Udekoruj ołtarz w przedmioty okultystyczne, aby go spersonalizować jednocześnie pozwalając im rezonować z duchem świętego. Możesz pozostawić na nim swoje księgi magiczne, kryształowe kule i magiczne ingrediencje blisko jego wizerunku.

Jak tylko przygotujesz taką przestrzeń, powinieneś zadedykować ją jemu i wezwać jego obecność do twojego życia podążając za tym sposobem:

Potrzebne przedmioty: 

 • Fioletowa Świeca
 • Węgiel drzewny i kadzielnica
 • Kadzidło (Olibanum, ang. Frankincense)
 • Kielich wody

W Sobotę uklęknij przed jego ołtarzem i zapukaj w jego powierzchnię dziewięciokrotnie, wzywając jego imię po każdym puknięciu. Zapal fioletową świecę i ustaw ją przed jego wizerunkiem po prawej stronie. Ustaw kielich wody przed jego wizerunkiem po lewej stronie. Razem z jego wizerunkiem powinny one tworzyć trójkąt. W jego środku umieść kadzielnicę i zapal węgiel drzewny od płomienia świecy, ułóż go ponownie w kadzielnicy i  umieść w niej olibanum.

Wraz z unoszącym się dymem kadzidła, wznieś szczere modły do Św. Cypriana. Zapytaj go czy akceptuje twoją ofiarę oraz czy cieszy go ona. Poproś go by pobłogosławił ołtarz i stał się obecny w twoim życiu.

Za pomocą swojej ręki rozwiej dym, tak by unosił się nad całym ołtarzem.

Ten prosty obrzęd poświęca ołtarz Św. Cyprianowi. Od tego momentu należy pielęgnować ołtarz. Umieszczaj nowy kielich czystej wody w każdą Sobotę, starą wodę możesz wylewać na trawnik lub użyć jej do pielęgnacji roślin w domu. Zostaw ofiary i świece, gdy są przez Niego wzywane, a także poświęć się medytacji i modlitwie z Jego udziałem. Pielęgnacja ołtarza rozwinie relację pomiędzy wami i powinno się to odbywać z naciskiem poświęcenia i miłości.

Ofiary dla Św. Cypriana powinny być pozostawiane w specjalne okazje jak podczas dnia mu poświęconego (26 wrzesień) lub też ex voto czy jako zapłata za pomoc i podziękowanie za jego obecność w twoim życiu. Kadzidło, wino, kielich wody i świece są najczęstszą formą ofiar składanych Świętemu Cyprianowi. Z kadzideł można ofiarować mu olibanum lub mirrę, które używane są w Portugalii i Hiszpanii, lub też kopal, którego zazwyczaj używa się w Środkowej Ameryce. Niektórzy używają również akacji jako element kadzidlanej mieszanki. Aby nawiązać do liczby dziewięć, niektórzy składają mu dziewięciokrotne ofiary.

Choć istnieją zwyczajowe ofiary dla różnych świętych, które powstawały i wypływały z ich legend, najlepszym rozwiązaniem przy pracy ze Św. Cyprianem jest nie tylko mówić mu, co się chce, ale także pytać go, czego on pragnie w ofierze. Odkryjesz w ten sposób, że akceptuje on zwyczajowe ofiary, ale może cię również czasem zaskoczyć, chcąc na przykład milagro charm, sprowadzenia pielgrzyma do kaplicy lub innych specyficznych ofiar.

Poprzez pełne wiary składanie ofiar temu świętemu w zamian za interwencje oraz ciągła opieka nad jego ołtarzem i spędzanie czasu na modlitwie do niego, pozwoli rozwinąć silną więź i sprawi, że ten potężny czarownik, który stał się świętym będzie nie tylko sojusznikiem, ale także przewodnikiem i nauczycielem.

Praca ze świętymi w praktykach magicznych jest unikalną cechą ludowego czarostwa w różnych kulturach i praca ze Św. Cyprianem w ten sposób nie jest żadnym wyjątkiem. Oprócz wielu znanych zaklęć, które przypisuje się Św. Cyprianowi istnieje wiele konkretnych prac magicznych, które są zasilane bezpośrednio przez świętego.

Zaklęcia Świętego Cypriana

Zaklęcia związane ze Św. Cyprianem są podwójne w swej naturze.  Pierwsze są serią zaklęć, inkantacji i rytuałów z nim związanych przewijających się przez różnorodne książki nawiązujące do niego. Rytuały te są różnorodne w swej naturze i ogólnie nie pochodzą one z rozwoju relacji z tym świętym. Są raczej pracami przekazywanymi przez świętego swoim uczniom w przeszłości, spisane i przekazywane dalej.

Prace te są wyjątkowo popularne i wielu praktyków włącza je do swojej pracy lub używa ich jako punktu startu swojej własnej praktyki.

Drugi typ magicznej pracy związany jest ze Świętym Cyprianem i wypływa z wykonywania jego wskazówek. Tego typu praktyki są szczególnie popularne w hoodoo i rootwork z wpływami katolickimi oraz w ludowych tradycjach candomble. Zaklęcia tego rodzaju koncentrują się wokół petycji świętego z zestawem orisons, inkantacji i prostych rytuałów. Najczęściej proszą o interwencje świętego w zamian za złożenie mu ślubów. Prace te rozciągają się na różnorodne dziedziny, są tam zaklęcia miłosne, zemsty, ochronne, pakty z duchami, ujawnienia kłamców i oszustów, a także takie dla osiągnięcia duchowego mistrzostwa.

Rytuały te są najczęściej przekazywane z czarownika na czarownika i mają pewne regionalne różnice. W przeciwieństwie do zaklęć przypisanych samemu świętemu, wiele z tych przepisów i zaklęć nie zostało nigdy wcześniej opisanych, lecz teraz dzięki tej pracy mogą być znane każdemu.

Pierwszy zestaw instrukcji dotyczy przepisów na olejki Świętego Cypriana tworzone z naturalnych roślinnych komponentów rezonujących z mocą świętego i mogących być używanych przy późniejszych pracach z tym świętym.

Olej Świętego Cypriana #1

Ten przepis został opracowany z tradycyjnej formuły i pod kierunkiem samego Świętego Cypriana.

Potrzebujesz:

 • Olibanum
 • Kopal
 • Mirrę
 • Master Root (łac. Peucedanum ostruthium)
 • Liście Akacji
 • Oliwę z oliwek

Zgnieć i maceruj olibanum, kopal, mirrę i master root w oliwie z oliwek. Umieść je w szklanym pojemniku i dolej więcej oliwy, wystarczająco by pokryć składniki mikstury. Ustaw to na dwa tygodnie na ołtarzu Świętego Cypriana.

W nowym pojemniku umieść kilka kawałków akacji, kopalu, olibanum, master root i mirry. Odcedź zawartość pierwszego pojemnika do nowego z kawałkami ziół i kadzideł. W rezultacie powinieneś uzyskać bogaty w kolor olej o wyraźnym zapachu z kawałkami kadzideł, ziół i korzenia.

Umieść tą miksturę na ołtarzu Świętego Cypriana, zapal fioletową świecę i poproś Św. Cypriana o pobłogosławienie i konsekrację tego oleju. Pozostaw olej na ołtarzu przez kolejny tydzień.

Olej ten może być stosowany do każdej pracy, która wymaga interwencji świętego Cypriana, ale jest szczególnie dobry dla prac polegających na rozwoju magicznych i psychicznych darów.

Olejek Świętego Cypriana #2

Jest to kolejna receptura oleju Świętego Cypriana, która znaleziona została w botanicas.

Potrzebujesz:

 • Korzeń Królowej Elżbiety (znany również jako korzeń Orris, ang. Orris Root)
 • Korzeń Galangalu (ang. Galangal Root)
 • Cynamon (ang. Cinnamon)
 • Imbir (ang. Ginger)
 • Olejek Esencjonalny z Cynamonu (ang. Cinanamon Essential Oil)
 • Olejek Esencjonalny z Imbiru (ang. Ginger Essential Oil)
 • Oliwa z oliwek (ang. Olive Oil)

Umieść cały korzeń Królowej Elżebiety i korzeń Galangalu w słoiku z wysuszonym imbirem i cynamonem. Dolej oliwy, tak by zakryć zioła, a następnie dodaj powoli pięć kropel olejku cynamonowego oraz trzy krople olejku imbirowego. Za pomocą zmian liczby kropel możesz regulować intensywność i rodzaj zapachu tego oleju.

Zamknij słoik i potrząsaj nim wzywając Świętego Cypriana by pobłogosławił i napełnił mocą tę miksturę. Umieść ją na Jego ołtarzu i niech pozostanie tam prze 21 dni.

Ten przepis używany jest często przez ludzi w tradycji candomble i posiada reputację oleju używanego w czarach miłosnych i ochronnych.

Olejek Świętego Cypriana #3

Ta ostatnia receptura jest niezwykle rzadka i została odebrana od praktykującego wyznawcy Świętego Cypriana z Portugalii.

Potrzebujesz:

 • Olibanum (ang. Frankincense)
 • Mirra (ang. Myrrh)
 • Ruta (ang. Rue)
 • Cynamon (ang. Cinnamon)
 • Tatarak (ang. Calamus)
 • 1 Liść Laurowy (ang. Bay leaf)
 • Anyż (ang. Anise)
 • Olejek Esencjonalny z Cedru (ang. Essential Oil of Cedar)
 • Olejek Esencjonalny z Mirry (ang. Essential Oil od Myrrh)
 • Oliwa z oliwek (ang. Olive oil)

W słoiku zmiażdż i maceruj olibanum i mirrę w oliwie z oliwek. Pokryj je większą ilością oliwy, zamknij słoik i umieść na ołtarzu Świętego Cypriana. Pozostaw je na dziewięć dni.

Weź swój cały liść laurowy i napisz na nim: “In principio erat verbum et verbum erat apud deum et deus erat verbum.” Umieść go w innym słoiku wraz ze szczyptą wiórów tataraku, cynamonu, anyżu, olibanum, mirry i ruty.

Weź pierwszy słoik i odcedź jego zawartość do drugiego słoika. Zmacerowane żywice możesz wyrzucić. Ostrożnie dodaj trzy krople olejku cedrowego i dziewięć kropli olejku z mirry.

Zamknij nowy słoik i pozostaw go na ołtarzu przez kolejne dziewięć dni.

Ten olej ma wszechstronne zastosowanie, ale jest szczególnie dobry dla wzmacniania swojej magicznej mocy oraz do łamania klątw.

Wezwanie Świętego Cypriana dla ochrony przed czarną magią

Zaklęcie to może być użyte do złamania klątwy, ale także jako zapewnienie sobie ochrony przed magicznymi atakami.

Potrzebujesz:

 • Fioletową wotywną świecę (może to być na przykład świeca siedmiodniowa)
 • Swoje zdjęcie
 • Liść Laurowy (ang. Bay Leaf)
 • Nasiona białej gorczycy (ang. White Mustard seeds)
 • Imbir (ang. Ginger)
 • Olejek Św. Cypriana #2

Wykonaj 3-4 otwory w wosku świecy i umieść w nich swoje zioła. Potnij drobno liść laurowy by było łatwiej go umieścić, podobnie uczyń z imbirem; zbyt duże kawałki ziół mogą zakłócać wypalenie się świecy. Upuść kilka kropli olejku Św. Cypriana #2 do świecy i pozwól mu wsiąknąć w wosk. Ustaw to z boku podczas, gdy będziesz przygotowywał swoje zdjęcie.

Na tyle swojego zdjęcia napisz następujące orison:

“Święty Cyprianie, daj mi swoją ochronę i uwolnij mnie od wszelkiego niebezpieczeństwa. Proszę Cię o usunięcie wszystkich klątw, przekleństw i złorzeczeń. Uratuj mnie przed rozjuszonym wilkiem i chroń mnie przed wszelkim złem. Proszę o to w imię Jezusa Chrystus. Proszę pobłogosław tą wodę, którą umieszczam przed Tobą. Napełnij ją mocą, tak by mogła zapewnić spokój i ochronę. Amen.”

Weź zdjęcie i delikatnie upuść po kropli olejku Św. Cypriana #2 w każdym rogu oraz na środku fotografii i umieść ją pod kielichem z wodą twarzą do góry.

Weź swoją świecę po raz kolejny i uklęknij przed ołtarzem, módl się z całego serca by być chronionym przed złymi duchami, magią i klątwami. Zapal świecę i umieść ją obok obok kielicha z wodą.

Następnego ranka weź trzy łyki z kielicha z wodą, a pozostałą część wylej na trawnik lub do domowych roślin i uzupełnij kielich świeżą wodą.

Pozwól świecy wypalać się w sposób naturalny, modląc się przy ołtarzu każdego dnia. Gdy świeca się wypali możesz jej pozostałości przetworzyć jak chcesz lub wyrzucić. Zachowaj jednak zdjęcie jako talizman ochronny.

Wezwanie Świętego Cypriana by zdobyć miłość

Ten czar jak mówią, pochodzi z 11 wieku i inspirowany był czarem Świętego Cypriana ściśle związanym z jego legendą o zauroczeniu Justiny. Dlatego ten czar jest szczególnie skuteczny dla mężczyzn poszukujących kobiety, ale z biegiem lat czar ten był wykorzystywany zarówno przez mężczyzn jak i przez kobiety.

Potrzebujesz:

 • Zdjęcie ukochanej
 • Haczyk na ryby
 • Olej Św. Cypriana #2
 • Anyż (ang. Anise)
 • Damiana ziele (ang. Damiana)
 • Płatki Róż (ang. Rose Petals)
 • Fioletową Świecę Wotywną (lub świece 7 dniową)
 • Węgiel drzewny i kadzielnicę (ang. charcoal and brazier)

Zrób 3-4 otwory w wosku świecy i umieść zioła wewnątrz nich. Wlej kilka kropel olejku do świecy i pozwól mu wsiąknąć w wosk. Odłóż świecę na bok podczas pracy nad zdjęciem. Z tyłu fotografii napisz poniższą inkantację:

“Płonący Duchu Pożądania powstań i przejmij zmysły i umysł NN;
Wypełnij je rzeką ognia, który płonie z pożądania do mnie,
Niech nie ma odpoczynku ani ucieczki od tej tęsknoty,
Zaurocz ją; wypełnij jej serce, umysł i ciało
Miłością do mnie i mną samym. Amen.”

Weź teraz haczyk na ryby i recytując słowa, które przed chwilą napisałeś nakłuj oczy osoby na zdjęciu. Rozpal swój węgiel drzewny w kadzielnicy używając do tego płomienia świecy i wysyp na kadzielnicę mieszankę tych samych ziół, które znajdują się w świecy. Przesuwaj fotografię przez dym z kadzielnicy recytując inkantację jeszcze dziewięciokrotnie.

Wtedy wypełnij kielich czystą wodą i umieść zdjęcie twarzą w dół wewnątrz kielicha, a sam kielich umieść przed figurą Św. Cypriana zaraz obok świecy i módl się z całego serca do Św. Cypriana, aby osoba, której pragniesz przybyła do Ciebie.

Na koniec spędź kilka minut wpatrując się w kielich ze zdjęciem osoby, której pragniesz i wzywaj ją po imieniu.

Pozostaw wodę dopóki świeca się nie wypali, spędzając każdego dnia czas na recytowaniu inkantacji dziewięciokrotnie i wzywaniu jej imienia. Gdy zaklęcie się dokona umieść fotografię pod Twoim łóżkiem.

Zaklęcie służące przywołaniu przyjaznego ducha zmarłych lub skontaktowania się z konkretnym duchem

Poniższe zaklęcie jest dobry do przywoływania przyjaznych duchów (spirit familiaris) lub przywoływania duchów o specyficznej naturze czy charakterystycznym temperamencie.

Potrzebujesz:

 • Liście Prawoślazu (ang. Althaea leaves)
 • Akacja (ang. Acacia)
 • Olibanum (ang. Frankincense)
 • Mirra (ang. Myrrh)
 • Biała świeca
 • Olej Św. Cypriana #1
 • Węgiel drzewny i kadzielnica (ang. Charcoal)

Ustaw ołtarz Św. Cypriana tak jak zazwyczaj z kielichem wody, jego wizerunkiem i wszystkimi innymi elementami. Weź białą świecę i namaść ją olejkiem Św. Cypriana #1. Poświęć tę świecę Św. Cyprianowi i poproś go o pomoc w sprowadzeniu do ciebie przewodnika duchowego, lub jeśli masz na myśli konkretnego ducha poproś go o pomoc w kontakcie z tym duchem. Poproś go o sprowadzenie ducha i przedstawienie ciebie jemu.

Zapal świecę i od jej płomienia zapal węgiel drzewny. Posyp twoje zioła na palący się węgiel i ofiaruj je wezwanemu duchowi, jeśli masz konkretnego na myśli użyj jego imienia w trakcie ofiarowania. Upewnij się, że poprosiłeś o wezwanie przyjaznego ducha, który pomoże ci dokonać twoje przedsięwzięcie.

Rytuał ten używany jest do nawiązywania kontaktu z przyjaznymi duchami i powinien być powtarzany dopóki nie pojawi się kontakt.

Zaklęcie na ujawnienie złodzieja, oszusta i kobieciarza

Zaklęcie to może być użyte by ujawnić kogokolwiek, kto oszukuje w interesach. Był używany by schwytać wielu fałszywych ludzi i złodziei. Święty Cyprian ma reputację działającego bardzo szybko, dlatego jeśli podejrzewasz kogoś o kłamstwo, ta praktyka może w szybki sposób zdemaskować go, jakkolwiek czasem dzieje się to w nieoczekiwany i dramatyczny sposób.

Potrzebujesz:

 • Wolno stojącą czerwoną świecę (świecznik będzie odpowiedni)
 • Olej Św. Cypriana #3
 • Czarny sznurek
 • Sól
 • Zdjęcie oszusta/kłamcy
 • Szpilka
 • Żaroodporne naczynie

Używając szpilki wyryj imię kłamcy na czerwonej świecy, od knota do podstawy świecy w sposób spiralny – tak jak wygląda słup fryzjerski. Następnie wyryj na świecy od jej podstawy do knota w postaci spirali słowa “kłamca ujawniony”. Rezultatem ma być świece z dwoma przecinającymi się spiralami. Namaść świecę olejkiem #3 i umieść ją w żaroodpornym naczyniu.

Z tyłu zdjęcia napisz:
“Błogosławiony Święty Cyprianie, błagam o Twoją pomoc; zwiąż NN jak wściekłego wilka, którym on jest. Ujawnij go jako kłamce i oszusta, którym on jest. Zwiąż wszystkie złe słowa, myśli i działania tak by cnota i uczciwość zwyciężyły. Amen.”

Następnie należy wziąć czarny sznurek i pokryć nim zdjęcie, wiążąc tak by utworzył na fotografii czarny krzyż. Umieść to teraz pod kielichem z wodą przed figurą Świętego Cypriana. Upewnij się, by fotografia umieszczona była twarzą do dołu.

Zapal czerwoną świecę mówiąc: “W imię Jezusa Chrystusa, uchroń mnie przed złem, Święty Cyprianie.”

Wokół świecy i żaroodpornego naczynia utwórz krąg z soli mówiąc: “Przez czystość tej soli nie pozwól nikomu fałszywemu przejść. Wzywam Ducha Soli by ujawnić tych, którzy są fałszywi i ich cele.”

Pozwól świecy się wypalić i wtedy pozostałości wraz z solą i zdjęciem wrzuć do rzeki. Wodę z kielicha również wlej do rzeki. Jeśli masz dostęp do osoby, której fałsz chcesz ujawnić to ewentualnie możesz rozsypać sól w miejscu, w którym masz pewność, że ona przejdzie.

Ochronna Sakiewka Świętego Cypriana

Ta magiczna sakiewka jest świetnym amuletem lub talizmanem chroniącym przed złymi duchami, klątwami i wypadkami w trakcie podróży.

Potrzebujesz:

 • Biały lub czerwony woreczek ze sznurkiem, wykonany najlepiej z flaneli
 • Nasiona białej gorczycy (ang. White Mustard Seeds)
 • Bazylia (ang. Basil)
 • Ruta (ang. Rue)
 • Czosnek (ang. Garlic)
 • Mięta (ang. Mint)
 • Olejek Świętego Cypriana #2
 • Igła i nitka
 • Mały medalion Świętego Cypriana
 • Zdjęcie osoby, dla której tworzysz sakiewkę

Na odwrocie zdjęcia napisz całość Psalmu 91:

“Kto przebywa w pieczy Najwyższego
i w cieniu Wszechmocnego mieszka,
mówi do Pana: “Ucieczko moja i Twierdzo,
mój Boże, któremu ufam”.
Bo On sam cię wyzwoli
z sideł myśliwego
i od zgubnego słowa.
Okryje cię swymi piórami
i schronisz się pod Jego skrzydła:
Jego wierność to puklerz i tarcza.
W nocy nie ulękniesz się strachu
ani za dnia – lecącej strzały,
ani zarazy, co idzie w mroku,
ni moru, co niszczy w południe.
Choć tysiąc padnie u twego boku,
a dziesięć tysięcy po twojej prawicy:
ciebie to nie spotka.
Ty ujrzysz na własne oczy:
będziesz widział odpłatę daną grzesznikom.
Albowiem Pan jest twoją ucieczką,
jako obrońcę wziąłeś sobie Najwyższego.
Niedola nie przystąpi do ciebie,
a cios nie spotka twojego namiotu,
bo swoim aniołom dał rozkaz o tobie,
aby cię strzegli na wszystkich twych drogach.
Na rękach będą cię nosili,
abyś nie uraził swej stopy o kamień.
Będziesz stąpał po wężach i żmijach,
a lwa i smoka będziesz mógł podeptać.
Ja go wybawię, bo przylgnął do Mnie; 

osłonię go, bo uznał moje imię. 
Będzie Mnie wzywał, a Ja go wysłucham 
i będę z nim w utrapieniu, 
wyzwolę go i sławą obdarzę. 
Nasycę go długim życiem 
i ukażę mu moje zbawienie.”

Zwiń zdjęcie trzykrotnie do siebie, po każdym razie obracając zdjęcie w prawo. Umieść zdjęcie w sakiewce. Umieść w niej każde z ziół po kolei modląc się do Św. Cypriana o opiekę i ochronę.

Gdy wszystkie zioła znajdują się wewnątrz, przysuń otwarty woreczek do swoich ust i wyrecytuj Psalm 91 tak, by twój oddech padał do woreczka. Zamknij woreczek pociągając za sznurek i zawiązując na nim trzy pęki. Weź swój medalion i przyszyj go na zewnątrz woreczka, przodem do jego środka.

Upuść kilka kropel olejku #3 na twój kciuk i palec wskazujący i namaść medalion. Umieść woreczek na ołtarzu i wyrecytuj poniższą modlitwę:

Święty Cyprianie, błagam Cię o ochronę przed złymi spiskami moich wściekłych wrogów,
Błagam Cię o ochronę przed złymi intencjami, złorzeczeniem i klątwami wilków,
Wzywam Cię, Święty Cyprianie, byś chronił mnie gdy czuwam i gdy śpię przed złem pochodzącym od duchów i człowieka. Święty Cyprianie bądź moją osłoną, moimi oczami, moimi uszami i moim protektorem.
Święty Cyprianie uwolnij mnie od przekleństw i złych czarów.
Proszę pobłogosław ten talizman, mocą, która zapewni mi ochronę. Amen.”

Na koniec wyrecytuj Ojcze Nasz dziewięć razy. Za każdym razem czyniąc znak krzyża nad woreczkiem i pozostaw sakiewkę w ten sposób na ołtarzy na całą noc. Następnie noś woreczek przy sobie, aby zapewnić sobie ochronę i karm go raz na tydzień (najlepiej w Sobotę), aby jego moc nie zmalała. Nie pozwól nikomu innemu dotykać woreczka.

Egzorcyzm Złych Duchów i zdejmujący klątwy

Zaklęcie to może być używane w celu wypędzania złych duchów z ludzi lub przełamaniu klątwy. Jeśli wykonujesz na kimś musisz mieć do tej osoby dostęp w celu wykonania należytych prac. Może być również stosowane w celu oczyszczenia domu.

Potrzebujesz:

 • Węgiel drzewny i kadzielnica (ang. Charcoal)
 • Olibanum (ang. Frankincense)
 • Ruta (ang. Rue)
 • Liść laurowy (ang. Bay Leaf)
 • Mały wizerunek Świętego Cypriana (ang. prayer card)
 • Olejek Św. Cypriana #3
 • Kielich wody z ołtarza Św. Cypriana

Zapal swój węgiel drzewny i umieść w kadzielnicy. Posyp szczyptę olibanum, ruty i pokruszonego liścia laurowego na płonący węgiel. Gdy dym się wzniesie dmuchnij go w stronę osoby, która ma być egzorcyzmowana i oczyszczona. Jeśli masz oczyścić dom, przechodź z kadzielnicą z pomieszczenia do pomieszczenia.

Gdy to zrobisz wyrecytuj poniższy orison:

“O stworzenie Boże, błogosławiony Święty Cyprianie, zwiąż wszelkie złe duchy, które zostały uwolnione,
Zachowaj nas od spisków Szatana i jego sługusów, Ukochany Święty Cyprianie ochroń nas swoim płaszczem i otocz nas swoim miłosierdziem. Święty Cyprianie, którego kocham z całego serca, zwiąż wszelkie zło i uwolnij nas od ciemności. Amen.”

Gdy wyrecytujesz tą modlitwę, weź kielich z wodą, którą zwyczajowo zostawiasz na ołtarzu Świętego Cypriana i zamocz w niej swój palec wskazujący i środkowy. Wyrecytuj poniższą modlitwę i wyrysuj znak krzyża na po każdym wersie na osobie egzorcyzmowanej lub na poszczególnych drzwiach domu. Upewnij się, że za każdym razem moczysz palce w wodzie i dopiero rysujesz krzyż.

“Święty Cyprianie z Antiochii błagam cię byś tych związanych złymi duchami i czarami rozwiązał +
Proszę cię roztrzaskaj wszelkie złorzeczenia i ataki +
Uchroń nas przed władzą dzikich bestii +
Święty Cyprianie uchowaj nas przed złymi czarownikami, duchami i złośliwymi sztukami +
Strzeż nas w myślach, czynach i uczuciach +
Sprowadź zamieszanie na niegodziwców, pragnących naszych żyć +
Pomieszaj ich swoją mocą +
Błogosławiony Święty Cyprianie proszę Cię, bądź naszą ostoją i zbawcą +
Przez Twoją moc możemy triumfować coraz bardziej. Amen +”

Na koniec upuść kilka kropel olejku #3 na twój palec i zakreśl na czole osoby, którą egzorcyzmowałeś znak krzyża by zapewnić ochronę. Upuść odrobinę olejku #3 na mały wizerunek Św. Cypriana, który powinien być trzymany w domu lub przy osobie, której zaklęcie dotyczyło jako talizman ochronny.

Kociołek Snów Świętego Cypriana

Rytuał ten polega na poświęceniu obiektu, który może być później używany jako element pracy ze Świętym Cyprianem. Polega na stworzeniu kociołka, który będzie używany do wysyłania modlitw, palenia ofiar i jako narzędzie zwiększania własnej mocy.

Potrzebujesz:

 • Mały żaroodporny kociołek
 • Olejek Św. Cypriana #1
 • Olibanum (ang. Frankincense)
 • Mirra (ang. Myrrh)
 • Akacja (ang. Acacia)
 • Węgiel drzewny i kadzielnica (ang. Charcoal)
 • Czarny materiał

Weź swój kociołek i umyj go delikatnie w wodzie z kielicha ofiarnego znajdującego się na ołtarzu. Nie musisz go zalewać tą wodą, jedynie pocieraj go z użyciem odrobiny wody. Zapal węgiel i umieść w kadzielnicy. Posyp olibanu, mirrę i akację na węgiel, i podaruj to kadzidło Świętemu Cyprianowi.

Przesuwaj kociołek przez dym kadzidła i pomódl się do Św. Cypriana prosząc go o pobłogosławienie tego przedmiotu i konsekrowanie go w jego imieniu. Przesuń kociołek dziewięciokrotnie. Upuść kilka kropel olejku #1 na twoje palce i namaść kociołek, szczególnie wewnątrz.

Weź kociołek i owiń je czarnym materiałem i zawiąż je trzykrotnie. Umieść pakunek na ołtarzu przed wizerunkiem Św. Cypriana i każdego dnia polewaj go odrobiną wody z kielicha i upuszczaj kilka kropel olejku #1. Rób to podczas proszenia świętego o wypełnienie kociołka jego mocą. Dziewiątego dnia usuń czarny materiał, w ten sposób uzyskasz gotowy do użytku kociołek.

Możesz zostawiać swoje ofiary w tym kociołku lub też jeśli masz jakieś prośby czy modlitwy możesz spisywać je na papierze a następnie palić w tym kociołku. Dzięki mocy Św. Cypriana twoje prośby będą przekazywane od razu konkretnym duchom, które pomogą je wypełnić. Możesz również wypełnić ten kociołek wodą i używać go do dywinacji lub kontrolowania duchów. Jeżeli istnieją duchy wymykające się twojej kontroli możesz w tym kociołku umieścić ich pieczęć i poprosić Św. Cypriana o uzyskanie władzy nad nimi. Możliwości użycia tego magicznego artefaktu są różnorodne i ograniczone jedynie przez twoją wyobraźnię.

Amparo ze Świętym Cyprianem

Amparo jest paktem i techniką używaną zazwyczaj w Ameryce Łacińskiej przez praktyków candomble, skąd została również przeniesiona do hoodoo i także rootworkingu. Przyjmuje zazwyczaj formę ochronnego talizmanu, używanego zazwyczaj jako tarczy dla praktykującego z konkretnym świętym. Święty Michael i Święty Cyprian są dwoma najczęstszymi świętymi, z którymi pracuje się przy tworzeniu amparo. Amparo są również używane przed pracą z wyjątkowo niebezpiecznymi duchami. Tak jak zachodni magowi rysują krąg, tak curandero i rootworkerzy tworzą amparo.

W takiej roli, występuje często w kulcie Santisima Muerte lub Świętej Śmierci. Wyznawcy Santisima Muerte często przygotowują amparo z udziałem Św. Cypriana lub Michała przed rozpoczęciem pracy z Świętą Śmiercią, jako ochronę, przed jej, czasem zbyt przytłaczającą obecnością.

Amparo mogą być też użyte do ochrony przed czarną magią lub przy pracy ze zmiennymi, nieobliczalnymi duchami.

Potrzebujesz:

 • 2 wizerunki Św. Cypriana
 • Zdjęcie osoby, dla której tworzysz Amparo (powinno być tego samego rozmiaru co wizerunki)
 • Biała świeca
 • Czerwona nitka
 • Olejek Św. Cypriana #2 lub #3

Weź zdjęcie i upuść na jego rogach i w środku trochę olejku. Umieść zdjęcie pomiędzy dwoma wizerunkami świętego. Upewnij się, że wizerunki zwrócone są twarzą w przeciwną stronę do zdjęcia, tak by Św. Cyprian osłaniał zdjęcie z przodu i z tyłu. Weź czerwoną nitkę i zwiąż zdjęcie i wizerunki razem, tak by nitka tworzyła na tym pakunku czerwony krzyż. Umieść ten pakunek pod białą świecę, którą namaść wcześniej olejkiem. Podpal świecę i pozwól jej się wypalić do końca podczas, gdy ty będziesz się modlił o ochronę. Noś amparo ze sobą.

Amparo jest jednym z najpotężniejszych amuletów ochronnych w magii ludowej. Niektóre zawierają ochronne zioła pomiędzy wizerunkami, a zdjęciem. Inne z kolei zawierają osobiste przedmioty od osoby, dla której są zrobione, mogą to być włosy czy paznokcie.

Ofiary dla Świętego Cypriana

Wszystkie techniki zaprezentowane w tym tekście krążą wokół interwencji i pomocy Św. Cypriana. Podczas gdy wiele zaklęć zawiera tradycyjne inkantacje, orisons i modlitwy, jest szczególnie ważnym by spędzić trochę czasu nad wokalizowaniem tych zaklęć i zrównaniem ich z pragnieniami twojego serca. Podczas tych improwizowanych modlitw esencją stają się ślubowania złożone Św. Cyprianowi. Zaoferuj mu coś w zamian za jego wsparcie. Przykładami są elementy przedstawione w sekcji Symboli i narzędzi przypisanych do niego.

Aby błogosławiony święty i nekromanta przybył i udzielił swojej pomocy, ważne jest aby dać mu ku temu powód. Zachowanie ślubowania pozwoli utrzymać lepszą relację i sprawi, że duch jeszcze chętniej przyjdzie z pomocą następnym razem.

Podsumowanie

Święty Cyprian jako postać reprezentująca połączenie między religią a zakazaną sztuką, przypomina nam, że połączenie między religią, a magią nigdy nie zostało w pełni odcięte. Chociaż jest świętym może on działać jako przewodnik do podziemi i nauczać nas magii. Podczas, gdy jako święty nekromanta i czarownik może być potępiany przez autorytety kościoła, kontynuuje on swój potężny żywot w życiach jego wyznawców; mężczyzn i kobiet, którzy stąpają po linie pomiędzy królestwem niebios, a bramami piekieł.

Tłumaczenia z języka angielskiego Rasphul.
“Saint Cyprian: Saint of Necromancer” Conjurman Ali