Kim jest Święty Michał Archanioł?

Święty Michał Archanioł to potężna duchowa siła, uznany przez wiele religijnych grup za najświętszą z istot w procesie kreacji. Jest on jednym z najlepiej znanych aniołów w niebiańskiej hierarchii i jest jednym z kilku wymienionych zarówno w Biblii i Koranie.

Imię Michał (hebr. מיכאל [Mîchā’ēl], gr. Μιχαήλ [Michaél], łac. Míchaël, arab. ميخائيل [Mika’il]) oznacza “któż jest jak Bóg?” Jego imię przypomina nam o pokorze, która powinna być okazana boskości. Quis ut Deus jest łacińską formą tego pytania i często ukazywana jest na tarczy – emblemacie świętego Michała Archanioła, było ono również zbornym wołaniem w wojnie przeciwko legionom Lucyfera.

Obrazy Św. Michała są łatwe do rozpoznania: jest niemal zawsze przedstawiany jako przystojny uskrzydlony mężczyzna w stroju wojskowym trzymający w swoich rękach miecz, włócznię, tarczę lub wagę, podczas gdy u jego stóp leży diabeł, pokonany po bitwie. Nawiązując do Encyklopedii Religii i Etyki James’a Hastingsa Michał posiada szmaragdowo zielone skrzydła i “szafranowe włosy, a każde z nich zawiera miliony twarzy i usta i tyleż języków, które w milionie dialektów sławią imię Allaha”.

Święto Michała Archanioła obchodzi się 29 września, który to dzień dzieli on z archaniołami Rafałem i Gabrielem.

Czemu Anioł jest także “Świętym”?

Istnieje kilka powodów – po pierwsze, angielskie słowo “saint” pochodzi z łacińskiego sanctos, co oznacza “święty”, a więc święty w odniesieniu do anioła jest po prostu opisem jego “jakości”. Innym powodem jest to, że Michał i inne anioły posiadają moc wstawiennictwa – podobnie jak ludzcy święci.

Zakres Wpływów i Patronatu

Pasując do jego natury, Archanioł Michał włada podwójnym solarno – marsjańskim patronatem. Przede wszystkim wspiera on wszystkich tych, którzy chronią społeczności, jest więc patronem żołnierzy, policji, sił powietrznych i tak dalej. Powód takiego patronatu jest jasny dla każdego, kto zaznajomi się z mitem wygnania Lucyfera z niebios, w którym to Michał jest generałem sił niebiańskich. Jest on również obrońcą kościoła, a także sklepów, żeglarzy i osób chorych.

W hoodoo, Św. Michała rozważa się również jako patrona sprawiedliwości – na wielu obrazach przedstawia się go jako anioła trzymającego złote szale. A więc wzywany jest w sprawach, w których wymagana jest sprawiedliwe rozstrzygnięcie sporów czy sądowniczych wyroków. Uważa się, że wszyscy ci, którzy zbyt pochopnie sięgają po klątwy, by zwyciężyć swoich wrogów, o wiele lepsze efekty uzyskaliby wzywając Św. Michała i prosząc go, by dana osoba odpowiedziała za swe czyny.

Ostrzeżenie dla Praktyków Goecji

Szybkie ostrzeżenie dla wszystkich tych, którzy na co dzień pracując z demonami, chtonicznymi i piekielnymi siłami. Powinno być dla wszystkich jasne, że Św. Michał jest naturalnym wrogiem tych istot, a więc jeśli życzycie sobie apelować do tego świętego, najlepiej zawiesić swoją praktykę z wrogimi mu siłami na czas pracy z Michałem. Jeśli tego nie uczynicie, w najlepszym wypadku obie strony po prostu się od was odwrócą – w najgorszym wypadku zderzą się ze sobą, w czego centrum będziecie wy.

Ołtarz Św. Michała

Jeśli życzycie sobie rozpocząć pracę z tym archaniołem, wówczas musicie przygotować specjalne miejsce dla niego. Będziecie potrzebować sporo miejsca, ponieważ archaniołowie są nieco bardziej wymagający niż ludzcy święci. Ołtarz powinien zawierać następujące przedmioty:

 • czysty biały obrus, przykryty czerwonym lub zielonym obrusem
 • źródło światła – lampę, świecę itp.
 • wazon z kwiatami – czerwone goździki, słoneczniki, białe róże lub cokolwiek czerwonego (poza czerwonymi różami)
 • kadzielnica
 • obraz Św. Michała Archanioła
 • karty modlitewne, medaliki i inne katolickie parafernalia z nim związane
 • niektórzy praktycy mogą chcieć przygotować sobie osobną pieczęć reprezentującą tego archanioła

Jak w przypadku wszystkich ołtarzy, bądźcie pewni, że zostawiliście miejsce na dodatkowe dary i prezenty, które ten święty będzie otrzymywał za pomoc jakiej wam udzieli.

Ofiary

Zamiast jedzenia, jest normalnym ofiarowywanie aniołom kadzidła. W przypadku Św. Michała, zmieszane zioła i żywice korespondujące ze Słońcem i Marsem są najbardziej odpowiednie. Oto jedna z recept na kadzidło, które Św. Michał lubi dostawać:

 • 20g olibanum – Boswellia serrata
 • 30g dammaru – Shorea spp
 • 10g białego drzewa sandałowego – Santalum album
 • 10g czerwonego drzewa sandałowego – Ptertocarpus soyauxi
 • 5g Smoczej Krwi – Daemomorops draco

Światło świec i lamp jest docenianie przez Św. Michała – jak i przez większość duchów – i najlepszymi kolorami dla nich jest czerwony, złoty, biały i zielony. Michał jest bardzo związany z elementem ognia; świece w kolorach wymienionych wyżej bywają częstą ofiarą dla niego.

Podobnie jak w przypadku innych świętych, składane też są w ofierze kwiaty – nie ma szczególnych reguł odnośnie tego, poza tym by przyporządkowywać je kolorami i jedynie unikać czerwonych róż; rekomendowane zaś są narcyzy, słoneczniki, białe róże i czerwone goździki.

Artefakty militarne także są odpowiednie – zarówno elementy zbroi czy miecze pasują do tradycyjnego wizerunku Archanioła Michała jako przywódcy niebiańskiej armii. Większość świętych docenia podarki w postaci biżuterii i koralików, w tym wypadku powinny być w kolorach złotym, czerwonym i zielonym.

Szczególną ofiarą składaną w trakcie nowenny są metalowe buty. Ta tradycja istnieje na wyspie Lesbos wokół Klasztoru Taxiarchis (klasztor Św. Archanioła Michała). Ludzie zostawiają metalowe buty w kaplicy archanioła i proszą go o dary. Następnie zajmują się codziennym życiem, odwiedzając jakiś czas później kaplicę by sprawdzić, czy buty były “używane”. Jeśli tak, znaczy to, że ich prośby zostaną wysłuchane.

Inną ofiarą stosowną dla tego świętego jest złożenie datku na służby społeczne, weteranów społecznych lub dla tych, którzy nie są w stanie sami o siebie zatroszczyć. Kiedy ofiara z jedzenia lub napojów złożona na ołtarzu “zużyje się”, należy złożyć ją do żywego ciała wody – rzeki, strumienia lub pozostawić je na schodach sądu lub posterunku policji.

Hoodoo i Praktyki Magiczne ze Świętym Michałem

Ochronne Mojo

Ten woreczek Mojo należy nosić by zapewnić sobie ochronę przed zarówno fizycznym jak i nadnaturalnym zagrożeniem. Potrzebujesz szczyptę każdego z poniższych:

 • Korzeń Arcydzięgla (Angelica archangelica)
 • Sól
 • Ruta (Ruta graveolens)
 • Rzepik (Agrimonia eupatoria)
 • Szałwia (Salvia apiana)
 • Opiłki żelaza
 • Medalik Św. Michała
 • Olejek ochronny (przepis podany niżej)
 • Woreczek z czerwonej flaneli
 • Biała świeca

Woreczek przygotowuje się mieszając ze sobą po szczypcie podanych wyżej elementów. Następnie namaszczeniu medalika olejkiem ochronnym – na najbardziej efektywny olejek poniżej zostanie podany przepis. Dodaj wszystkie te elementy do flanelowego woreczka podczas odmawiania Egzorcyzmu do św. Michała Archanioła (Modlitwa o uwolnienie podana jest niżej w sekcji poświęconej modlitwom). Zawiąż woreczek i umieść go przed białą świecą namaszczoną tym samym olejkiem co medalik i powtórz egzorcyzm.

Woreczek musi być “nakarmiony” za pomocą specjalnej mikstury przygotowanej przez macerowanie dużej szczypty szałwii i korzenia arcydzięgla w kieliszku whisky; pokrop kilkoma kroplami tej mikstury woreczek i raz jeszcze powtórz egzorcyzm. W ten sposób sprawisz, że woreczek mojo będzie gotowy do użycia. Noś go w kieszeni lub na rzemyku na szyi i pamiętaj, by karmić go każdego miesiąca, aby zachował swoją moc.

Tarcza Św. Michała

To magicznie przygotowywane lustro nie jest tradycyjną praktyką hoodoo, ale nauczyłem się jej od root-worker’a. Lustro to używane jest w celu ochrony posiadłości i odbijaniu złych wpływów i klątw z powrotem do osoby wysyłającej. Najpierw znajdź małe lusterko, które będzie można umieścić frontem do drzwi wejściowych.

Lustro musi być odpowiednio przygotowane; najpierw fizycznie obmyj je miksturą wody i octu. Następnie należy oczyścić je duchowo, uczynisz to za pomocą poniższej metody:

Dodaj szczyptę poniższych elementów do dwóch kieliszków whisky:

 • Szałwia (Salvia Apiana)
 • Ruta (Ruta graveolens)
 • Liść Laurowy (Laurus Nobilis)
 • Rdza
 • Korzeń Wilca przeczyszczającego (High John the Conqueror root, Ipomoea purga)
 • Hyzop (Hyssopus officinalis)

Podgrzej i duś tę miksturę w niskiej temperaturze przez kilka minut, następnie pozwól miksturze ostygnąć. Gdy to się stanie, przecedź i dodaj dwa kieliszki święconej wody. Weź czystą, białą szmatkę i za pomocą mikstury obmyj lustro powtarzając:

“Tarczo Michała, ogniu Boga, ochrono od złego, obroń nas, zachowaj nas, utrzymaj nas!”

Gdy lustro będzie gotowe musisz przyczepić kartę modlitewną Św. Michała do jego rewersu, tak, by postać świętego zwrócona była w stronę drzwi, “patrząc przez lustro”. Powieś lustro naprzeciw drzwi i zrób nad nim znak krzyża. Co miesiąc namaszczaj ramę lustra olejem ochronnym (przepis niżej) i powtarzaj powyższą linijkę.

Zaklęcie dla wygrania rozprawy sądowej

Aby sprawiedliwości stało się zadość nie ma lepszej opcji niż prośba do Św. Michała. Oczywiście tak długo, jak długo jesteś niewinny i oczekujesz jedynie sprawiedliwości, na którą zasługujesz. Będziesz potrzebować:

 • brązową świecę
 • woreczek z czerwonego materiału
 • medalik Św. Michała
 • spodek
 • brązowy papier
 • brązowy cukier
 • Cascara Sagrada (Rhamnus purshiana)
 • Olej rycynowy
 • Galangal (Alpinia officinarum)

Weź medalik Św. Michała i pozwól by katolicki ksiądz go pobłogosławił, zawiąż go na sznureczki i noś wokół szyi. Weź cukier, galangal i cascara sagrada i zetrzyj je na proszek. Weź brązową świecę i nasmaruj ją olejem rycynowym, a następnie posyp przygotowanym wcześniej proszkiem. Weź kartkę papieru i napisz na niej dziewięć razy twoje imię na jednej stronie i dziewięć razy imię Twojego przeciwnika na drugiej stronie. Zegnij kartkę tak, by Twoje imię było na zewnątrz. Umieść kartkę w spodku i posyp proszkiem. Umieść na niej świecę i wypowiedz nad nią dziewięć razy:

Sędzio, pobłogosław sąd, niech sprawiedliwość się dokona, niech sprawiedliwości stanie się zadość!

Zapal świecę i powiedz:

Święty Michale, Archaniele i święty usłysz moje wezwanie!
Michale, dobry Michale przybądź i mnie wesprzyj!
Stań po mej stronie Michale, naprzeciw mego wroga i zważ jego kłamstwa na Twych szalach!
Zważ jego kłamstwa i trzymaj me serce!
Święty Michale, Archaniele i Święty usłysz moje wezwanie!

Pozwól świecy wypalić się do końca i pozostałości wraz z proszkiem umieść w czerwonym woreczku. Zabierz woreczek do sądu i zostaw go w jakimś ukrytym miejscu. Kiedy wejdziesz na salę rozpraw powtórz ponownie modlitwę.

Kąpiel Łamiąca Klątwy

Kąpiel ta służy zdjęciu klątwy z danej osoby i jest dość prosta w wykonaniu. Potrzebujesz:

 • 3 świeczki – podgrzewacze (tea light)
 • zakręcany słoik
 • wazon
 • Florida Water (amerykański odpowiednik wody kolońskiej)
 • Woda święcona
 • Sól
 • Uncrossing oil (receptura poniżej)
 • Olejek Van-Van (receptura poniżej)
 • Biała róża
 • Biały ocet

Weź mały wazon i napełnij go wodą święconą, wlej do niej trochę wody kolońskiej i trochę białego octu, dodaj szczyptę soli i kilka kropli olejku Van-Van. Wymieszaj wszystkie te ingrediencje i umieść w wazonie pojedynczą białą różę. Namaść trzy podgrzewacze za pomocą uncrossing oil, umieść wokół wazonu i zapalając powtarzaj kolejno:

W imię Ojca,
W imię Syna,
i Ducha Świętego.

Kiedy świeczki się wypalą, przygotuj kąpiel wlewając do niej zawartość wazonu i płatki z białej róży. Spędź w kąpieli tyle czasu ile potrzebujesz. Kiedy skończysz, weź szklankę wody z wanny i wraz ze wszystkimi płatkami róży umieść i zamknij w słoiku. Pozostaw słoik na skrzyżowaniu dróg.

Dla uzyskania siły i odwagi

Mikstura ta używana jest do wcierania w ciało. Dodaje siły, odwagi i zdrowia.

 • Butelka wody kolońskiej (Eau de Cologne)
 • 2 laski cynamonu (Cinnamomum zeylanicum)
 • 3 liście laurowe (Laurus Nobilis)
 • 3 kwiaty goździka
 • Spisany Psalm 141 (w dodatku do tego artykułu)
 • Korzeń Arcydzięgla (Angelica archangelica)
 • Korzeń Trójlistu, jeśli jesteś kobietą (Trillium pendulum)
 • Korzeń Wilca przeczyszczającego, jeśli jesteś mężczyzną (High John the Conqueror root, Ipomoea Jalapa)

Weź butelkę wody kolońskiej i dodaj do niej cynamon, goździki, szczyptę arcydzięgla i liście laurowe. Jeśli jesteś kobietą dodaj korzeń trójlistu, jeśli mężczyzną korzeń wilca. Następnie napisz na kartce papieru Psalm 141, zwiń w rulonik i włóż do butelki. Pozwól miksturze postać tak przez tydzień, każdego dnia wstrząsaj nią porządnie i mów:

Ci w niebezpieczeństwie, ci, którzy milczą, ci, którzy są zastraszeni, upośledzeni i słabi.
Ci bez odwagi, ci bez ognia, stają się silni i dobrzy w imieniu Świętego Michała. 

Po tygodniu, przecedź miksturę i trzymaj ją w hermetycznej butelce. Ta woda kolońska może być dodawana do kąpieli lub aplikowana bezpośrednio na ciało w celu uzyskania korzyści z niej płynących.

Olejki i Modlitwy

Olejek Ochronny

 • 1 łyżeczka różowej soli
 • 1 łyżeczka cynamonu
 • 1 łyżeczka Smoczej Krwi
 • 1 łyżeczka olibanum
 • 1 łyżeczka mirry
 • Szczypta chilli
 • Szczypta Cinnamomum loureiroi
 • Szczypta czerwonej papryki
 • Szczypta imbiru
 • Szczypta czarnego pieprzu
 • Szczypta drzewa sandałowego
 • Szklanka oleju rycynowego
 • Pół szklanki oliwy z oliwek

Porządnie zetrzyj wszelkie “suche” ingrediencje, wymieszaj je i umieść w słoiku. Dodaj oliwę z oliwek i wymieszaj porządnie. Dodaj olej rycynowy i ponownie zmieszaj. Zrób to w Niedzielę w godzinie Słońca. Postaw gotowy olejek na ołtarzu Św. Michała i wezwij go z prośbą poświęcenia olejku ochronnego. Codziennie przez tydzień, wstrząśnij zawartością słoika.

Uncrossing Oil

 • 2 łyżeczki drzewa sandałowego
 • 2 łyżeczki liści patchouli
 • 2 łyżeczki mirry
 • 1 łyżeczka Pięciornika (Potentilla L.)
 • 200 ml oliwy z oliwek
 • 56 kropel domowego amoniaku
 • 7 szczypt soli

Zmieszaj drzewo sandałowe, liście patchouli, mirrę i pięciornik. Zalej to oliwą z oliwek. Wstrząśnij. Dodaj amoniak i sól. Wstrząśnij ponownie. Przechowuj w osłoniętym przed słońcem miejscu i wstrząsaj przed każdym użyciem.

Olejek Van-Van

 • mały kawałek pirytu
 • garstka trawy cytrynowej
 • 15 kropli olejku z cytroneli
 • 15 kropli olejku palmarozowego
 • 15 kropli olejku wetiwerowego
 • 100 ml olejku migdałowego

lub

 • mały kawałek czarnego onyksu
 • mały kawałek karneolowego agatu
 • 3 muszle (cowrie shells)
 • liść guawy zgnieciony w rękach
 • garstka trawy cytrynowej
 • garstka suszonej cytroneli
 • świeży korzeń imbiru
 • czubata łyżeczka kolendry
 • 250 ml oleju słonecznikowego

Niech olejek postoi przez trzy miesiące owinięty w czerwony lub czerwono czarny materiał.

Koronka do Św. Michała

Święty Michał to anioł, który wielokrotnie objawiał się wiernym na wiele różnych sposobów. Kobieta imieniem Antonia d’Astonac otrzymała od niego instrukcje wymawiania do niego modlitwy w formie koronki. Jego różańce są łatwo dostępne online lub z katolickich sklepów z dewocjonaliami.

Trzymając za krzyżyk powiedz: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, Amen.
Trzymając za medalik powiedz: Boże wejrzyj ku wspomożeniu memu. Panie, pospiesz ku ratunkowi memu. Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu. Jak było na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen. 

Koralik 1
Ojcze Nasz, 3x Zdrowaś Maryjo i wezwanie: Za przyczyną św. Michała Archanioła i niebiańskiego Chóru Serafinów zapal nas, Panie ogniem doskonałej miłości. Amen.

Koralik 2
Ojcze Nasz, 3x Zdrowaś Maryjo i wezwanie: Za przyczyną św. Michała Archanioła i niebiańskiego Chóru Cherubinów udziel nam, Panie, łaski opuszczenia drogi grzechu, a postępowania drogą doskonałości chrześcijańskiej. Amen.

Koralik 3
Ojcze Nasz, 3x Zdrowaś Maryjo i wezwanie: Za przyczyną św. Michała Archanioła i niebiańskiego Chóru Tronów wlej, Panie, w serca nasze ducha prawdziwej i szczerej pokory. Amen.

Koralik 4
Ojcze Nasz, 3x Zdrowaś Maryjo i wezwanie: Za przyczyną św. Michała Archanioła i niebiańskiego Chóru Panowań daj nam, Panie, łaskę panowania nad naszymi zmysłami i naprawienia skażonych namiętności. Amen.

Koralik 5
Ojcze Nasz, 3x Zdrowaś Maryjo i wezwanie: Za przyczyną św. Michała Archanioła i niebiańskiego Chóru Mocarstw zachowaj, Panie, dusze nasze od zasadzek i pokus szatana Amen.

Koralik 6
Ojcze Nasz, 3x Zdrowaś Maryjo i wezwanie: Za przyczyną św. Michała Archanioła i Chóru przedziwnych Potęg niebiańskich użycz nam, Panie, zwycięstwa w pokusach i zbaw ode złego. Amen.

Koralik 7
Ojcze Nasz, 3x Zdrowaś Maryjo i wezwanie: Za przyczyną św. Michała Archanioła i niebiańskiego Chóru Księstw napełnij nas, Panie, duchem prawdziwego i szczerego posłuszeństwa. Amen.

Koralik 8
Ojcze Nasz, 3x Zdrowaś Maryjo i wezwanie: Za przyczyną św. Michała Archanioła i niebiańskiego Chóru Archaniołów obdarz nas, Panie, wytrwałością w wierze i w dobrych uczynkach, abyśmy mogli osiągnąć chwałę w niebiosach. Amen.

Koralik 9
Ojcze Nasz, 3x Zdrowaś Maryjo i wezwanie: Za przyczyną św. Michała Archanioła i niebiańskiego Chóru wszystkich Aniołów spraw, Panie, abyśmy doznając od nich opieki w tym życiu zostali zaprowadzeni do chwały wiecznej w niebie. Amen.

Koralik 10
Wypowiedz Ojcze Nasz w imieniu Świętego Michała.

Koralik 11
Wypowiedz Ojcze Nasz w imieniu Świętego Gabriela.

Koralik 12
Wypowiedz Ojcze Nasz w imieniu Świętego Rafaela.

Koralik 13
Wypowiedz Ojcze Nasz w imieniu Świętego Anioła Stróża.

Na sam koniec wypowiedz te dwie modlitwy:

Najchwalebniejszy Książę św. Michale, Zwierzchniku i Wodzu zastępów niebieskich, obrońco dusz, pogromco zbuntowanych duchów, przyboczny sługo królewskiego Domu Bożego, a po Jezusie Chrystusie przedziwny nasz Hetmanie, racz w swej nadziemskiej doskonałości i mocy ratować od złego nas, którzy z ufnością uciekamy się do Ciebie; spraw; abyśmy pod skrzydłami Twej niezrównanej opieki codziennie postępowali w wiernej służbie naszego Boga. Przybądź, św. Michale Archaniele. Na pomoc ludowi Bożemu.

Wszechmogący wieczny Boże, który cudem dobroci i miłosierdzia dla zbawienia wszystkich ludzi wybrałeś chwalebnego Archanioła św. Michała na Księcia swego Kościoła, dozwól błagamy, aby ten święty Archanioł uwolnił nas swą dobroczynną prawicą od wszelkich nieprzyjaciół tak tych, którzy nas teraz dręczą, jak i tych którzy w godzinę śmierci czyhać będą Ba naszą zgubą oraz by zaprowadził nas przed oblicze Majestatu Twego. Przez zasługi Jezusa Chrystusa Pana naszego. Amen.

Egzorcyzm Św. Michała (Modlitwa Leona do Św. Michała)

To jedna z najpopularniejszych modlitw do Św. Michała; została dodana do mniejszej mszy w 1886 roku przez papieża Leona XIII, i usunięta z niej kilka lat później. Jednak stale jest to rozpoznawalna w kościele modlitwa i często znajduje się na kartach modlitewnych Św. Michała. Mówi się, że modlitwa ta została napisana przez papieża Leona XIII po tym jak usłyszał rozmowę między Szatanem i Bogiem, w której diabeł poprzysiągł zniszczyć kościół pewnego dnia.

Po polsku:

Święty Michale Archaniele, broń nas w walce. Przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną. Niech mu rozkaże Bóg, pokornie prosimy, a Ty, Książę wojska niebieskiego, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz krążą po świecie, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Po łacinie:

Sancte Michael Archangele, defende nos in proelio; contra nequitiam et insidias diaboli esto praesidium. Imperet illi Deus, supplices deprecamur: tuque, Princeps militiae Caelestis, satanam alios que spiritus malignos, qui ad perditionem anima rum pervagantur in mundo, divina virtute in infernum detrude. Amen.

Psalm 141

Do Ciebie wołam, Panie, prędko mi dopomóż;
usłysz głos mój, gdy wołam do Ciebie.
Niech moja modlitwa będzie stale przed Tobą jak kadzidło;
wzniesienie rąk moich – jak ofiara wieczorna!
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa,
do popełniania czynów niegodziwych,
bym nigdy z ludźmi, co czynią nieprawość,
nie jadł ich potraw wybornych.
Niech sprawiedliwy mię bije: to czyn miłości;
olejek występnego niech nigdy nie ozdabia mojej głowy!
Nieustannie przeciwstawiam swą modlitwę ich złości.
Popadli w moc Skały ich sędziowie
i usłyszeli, jak łagodne były moje słowa.
Jak kamień młyński rozbija się o ziemię,
tak rozrzucono ich kości nad czeluścią Szeolu.
Do Ciebie bowiem, Panie mój, Panie, [zwracam] moje oczy;
do Ciebie się uciekam: Ty nie gub mej duszy.
Strzeż mnie od sidła, które zastawili na mnie,
i od pułapek złoczyńców.
Niechaj występni wpadną w swoje sieci,
podczas gdy ja ujdę cało.

Ojcze Nasz

Po polsku:

Ojcze nasz, któryś jest w niebie
święć się imię Twoje;
przyjdź królestwo Twoje;
bądź wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi;
chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj;
i odpuść nam nasze winy,
jako i my odpuszczamy naszym winowajcom;
i nie wódź nas na pokuszenie;
ale nas zbaw od złego. Amen.

Po łacinie:

Pater noster, qui es in caelis
sanctificetur nomen tuum;
adveniat regnum tuum;
fiat voluntas tua sicut in caelo et in terra;
panem nostrum quotidianum da nobis hodie;
et dimitte nobis debita nostra,
sicut et nos dimittimus debitoribus nostris;
et ne nos inducas in tentationem;
sed libera nos a malo. Amen.

Zdrowaś Maryjo

Po polsku:

Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą,
błogosławionaś Ty między niewiastami,
i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus.
Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi
teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

Po łacinie:

Ave Maria, gratia plena, Dominus tecum,
benedicta tu in mulieribus,
et benedictus fructus ventris tui, Iesus.
Sancta Maria, mater Dei, ora pro nobis peccatoribus
nunc et in hora mortis nostrae. Amen.

Saint Michael the Archangel, Jamie Alexzander i S. Aldarnay
Tłumaczenie i dodatkowe materiały – Rasphul